Tańce Izraelskie - warsztaty 5-7 kwietnia 2008


Długo mnie nie było tutaj, bez reszty pochłonęły mnie zajęcia z tańca izraelskiego. Warsztaty były cudowne, pełne ekspresji i siły, jaką póżniej daje energia z tańca, to coś niesamowitego. Poznałam do tego trochę historii tych tańców. No i wspaniała prowadząca czyli Monika Leszczyńska, Pani Monika jest instruktorką i prowadzi zespół '' Snunit" w Warszawie, która swoją wiedzą i energią umiała zarazić wiele osób.

http://snunit.jewish.org.pl/index.html

Na początek.... wyjaśnienie określenia, tańce izraelskie - to tańce raczej współczesne, czyli te które są tańczone od założenia państwa Izrael( 1948r) , które łączą w sobie wiele wpływów kulturowych sąsiadujących państw. Tańce te są zarówno korowodowe , moga też być tańczone w parach ale najczęściej to tańce po kole. Na pierwszy rzut oka są bardzo podobne do ludowych tańców europejskich i do dawnych tańców jak np branli francuskich, kroki dostawne lub przeplatane w prawo czy lewo, mają swoje podobieństwo nawet w tańcu klasycznym pod nazwą pas de bourre.Krok przeplatany występuje też w branle d'Eccose. Ale jest też grupa tańców, mających wpływy z innych sąsiadujących kultur najczęściej arabskiej co może zaskakiwać na pierwszy moment. W tańcach tych muzyka ma brzemienia arabskie czy sąsiadujących kultur. Najbardziej przypadł mi do gustu taniec Debka czy Debke, tańczony zarówno przez Arabow, Turkow czy ludy bałkańskie np w Bułgarii, zawsze znajdą się różne naleciałości z innych obszarów kulturowych, dabke tańczy sie w linii, prowadzący ma możliwość improwizacji w przestrzeni ale kroki zachowują swoj rysunek, w tańcach dawnych istnieje podobny odpowiednik tego typu tańca XIII Saltarello oraz XVI branle Montarde. Inny taniec to Tfilati- taniec w metrum walca, wyciszający ale dający niesamowite wrażenie unoszenia się nad ziemią. Tańce żydowskie - to te które były tańczone w Europie na przestrzeni dziejów w Europie. Są to np. tańce Żydów sefardyjskich i aszkenazyjskich i łącza w sobie dawną tradycję.

Nie ukrywam że bardziej mnie zajmują tańce żydowskie ale to nowe odkrycie już niesie za sobą kilka pomysłów. Interesuje mnie przede wszystkim w jaki sposób kultura żydowska dostała się na dwory włoskie i jaki wpływ na to miała działalność Gugielmo Ebreo. Jak mowiła na wykładach swego czasu prof. Barbara Sparti, w okresie XV wieku mimo zakazów i nakazów zarówno Żydzi jak i Włosi umieli razem się bawić, czy to z okazji święta żydowskiego Purim czy swiąt włoskich.
Zagadnienie bardzo interesujące i dziś jakże nadal aktualne ze względu na swoją wymowę, oraz jest przykładem tego że kultura nie potrafi dzielić, jeśli w nią nie miesza się polityka ale łączy ludzi niezależnie od położenia geograficznego.

I love to dance, dance is always is my passion....I spent wonderful days on to Izraelian dance workshop. The teatcher was Monika Leszczynska from Warsaw where she lead Izraelian dance group '' Snunnit". Click the link on the Polish text for more information about it.Brak komentarzy: