środa, 10 lutego 2010

Zamowiłam interesującą książkę. Order a new book.

Dziś trochę o książce, która ukazała się w grudniu a do tej pory w ogóle jakoś nie czytałam o niej recenzji. Jest to Compendium Ferculorum , pierwsza polska książka kucharska pióra Stefana Czernieckiego z 1682 roku. Książkę opracowali dr hab. Jarosław Dumanowski i Magdalena Spychaj.
Pozycja została wydana przez Muzeum Pałac w Wilanowie i jest efektem współpracy ze znanymi polskimi instytucjami nauki i kultury: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Fundacji Książąt Lubomirskich. Teraz pozostaje mi cierpliwe czekanie na listonosza.


I ordered very interesting book. Compendium Ferculorum, from 1682. It is the first fully publication about history of polish cooking. This publication has an editor note and researches : Jarosław Dumanowski & Magdalena Spychaj. Now I'm waiting for postman.

Brak komentarzy:

COPYRIGHT

Copyright on all of the texts and photographs on this web site is owend by the author. You are not allow to use this web site for advertising, brochures, editorial publications, public multimedia presentations or any other users. You may not sell, publish, license or distribute any of the photographs without a LICENSE TO USE.

PRAWA AUTORSKIE:

Wszelkie prawa do materiałów zawartych na tym blogu należą do autora bloga. Zabrania się powielania, sprzedaży i wykorzystywania tekstów oraz fotografii w formie drukowanej jak i cyfrowej bez uzyskania zgody właścicielki na ich wykorzystanie.