niedziela, 14 sierpnia 2011

Bez koszuli nie ma stroju. Chemise 1835

Szyję koszulę ze zbiorów Victoria & Albert Museum, datowaną na 1835 rok.
Bez koszuli nie ma stroju. Koszule XIX wieczne różnią się od tych z wieków przeszłych. Na początku XIX wieku koszule jeszcze naśladują w formie te osiemnastowieczne ale widać już zarys nowego stylu. Szyte z lnu, bawełny, batystu czy muślinu. Późniejsze koszule stają się mniej obszerne, maja krótkie rękawy i dopasowany dekolt. Po 1860 koszule zaczynają być zdobione, rękawy stają się krótsze, w formie małych skrzydełek. Jeśli chodzi o źródła te polskie są bardzo ubogie nie mówiąc już o zachowanych koszulach w zbiorach polskich muzeów. W Europie ukazywały się podręczniki kroju i haftowania dla dziewczynek z których jak korzystam jak:
The Workman's guide containing instructions in cutting out and... by a Lady, wydana w 1840 roku w Londynie oraz z późniejszego A manual of needlework, knitting and cutting out for evening continuation schools by Elizabeth Rosevear, wydana w 1894 w Londynie. Niestety nie znalazłam polskich odpowiedników, chociaż o szyciu wspominają autorki takich książek jak, Pamiatka po dobrey matce, czyli ostatnie jej rady dla córki Karoliny Tańskiej(1819), Karolina Nakwaska Dwór Polski... (1848). Wszystkim zainteresowanym polecam natomiast książkę Elżbiety Kaweckiej W salonie i w kuchni*, i rozdział Ręczne roboty. Książka została ostatnio wznowiona.

* W salonie i w kuchni
Elżbieta Kawecka
PIW 1984
Zysk i S-ka 2008


Now I work with my chemise from 1835. It is from the V&A Museum collection. I wanted to do some research about 19th chemise. I found some practical guide from this time like The Workman's guide... from 1840 by a Lady and A manual of needlework... from 1894. I would like to find the some books in Germany edition from this time. I find some books in Polish but it's not containing how to sewing a chemise and pattern.

Brak komentarzy:

COPYRIGHT

Copyright on all of the texts and photographs on this web site is owend by the author. You are not allow to use this web site for advertising, brochures, editorial publications, public multimedia presentations or any other users. You may not sell, publish, license or distribute any of the photographs without a LICENSE TO USE.

PRAWA AUTORSKIE:

Wszelkie prawa do materiałów zawartych na tym blogu należą do autora bloga. Zabrania się powielania, sprzedaży i wykorzystywania tekstów oraz fotografii w formie drukowanej jak i cyfrowej bez uzyskania zgody właścicielki na ich wykorzystanie.