środa, 25 lipca 2012

1790 corset from Norah Waugh Corsets & Crinolines


I have some new costumes plans. A few weeks ago I inspired of one of the best blogs about sewing costumes - Before the Automobile. I started to sew my first 18th century corset. It is my exercise sewing" corset. For me construction and sewing corset is not easy but it will be pleasure when the whole corset I can wearing.
Wakacje sprzyjają szyciu i rysowaniu. Nowe plany śmigają jak szybowce i nie wiadomo za które się wziąć. Na początek jak zwykle bielizna, do której zaliczam też gorsety. Zaczynam od projektu gorsetu 1790 roku z książki Nory Waugh Corsets & Crinolines. Konstrukcja i szycie ręczne bardzo męczące ale za to jest możliwość poznawania technik szycia i konstrukcji.

Brak komentarzy:

COPYRIGHT

Copyright on all of the texts and photographs on this web site is owend by the author. You are not allow to use this web site for advertising, brochures, editorial publications, public multimedia presentations or any other users. You may not sell, publish, license or distribute any of the photographs without a LICENSE TO USE.

PRAWA AUTORSKIE:

Wszelkie prawa do materiałów zawartych na tym blogu należą do autora bloga. Zabrania się powielania, sprzedaży i wykorzystywania tekstów oraz fotografii w formie drukowanej jak i cyfrowej bez uzyskania zgody właścicielki na ich wykorzystanie.