Brunswick

After Easter holiday I back in my costumes plans but I want to change. My plans now  above the brunswick. I wanted to do a little research about brunswick in Poland and in Gdansk (Danzig). Brunswick was a kind of a travel costume for woman, similar to caraco.  Brunswick was very popular in Germany and the countries where the climate was cooler and most popular in
mid - eighteenth century Europe. Brunswick consisted of a matching skirt and jacket (caraco) with a hood. Often worn with the jacket (like riding habit).  The jacket sleeves are composed with an upper sleeve flounces or cuffs at the elbow and a tight, wrist-length sleeves lower. I think that the name of these outfit come from Brunswick ( from Brunswick, worn by the inhabitants of the nobles of the city). There is very little information about this dress (iconography or other written sources). But I but again I reached for my favorite Daniel Chodowiecki's works and I find a little sources. 

Brunswick, Tidens Tøj, source

Brunswick, Tidens Tøj, source  

Brunswick, Victoria & Albert Museum

 
Po świętach postanowiłam zmienić swoje plany związane z szyciem. Chcę uszyć Brunszwik. Zainspirowały mnie kilka rysunków i portretów świadczących, że  ten typ ubioru był noszony także w Polsce. Jest to typ odzieży używanej w podróży ale nie tylko. U Chodowieckiego noszą je kobiety także w domach ponieważ były ciepłe. Szyte często z pięknie pikowanych tkanin, tez z jedwabnej tafty, zdarzały się też szyte z drukowanej bawełny. Brunszwik składał się ze spódnicy oraz "żakietu" kaftaniku z kapturem. Charakterystyczną cechą tego ubioru były rękawy, szyte w dwóch częściach, od łokcia do nadgarstków mogły być zdejmowane. Brunszwik mógł być noszony z kamizelką zapinaną pod szyję oraz koszulą taką jaką zakładano do ubiorów typu "riding habit".Daniel Chodowiecki, Portratit of woman at the piano, source

This is a portratit of woman at the piano. She wearing a brunswick, you can see the hood and characteristic sleeves. 
Jedna z miniatur Daniela Chodowieckiego ukazuje kobietę przy klawesynie i ubrana w brunszwik, wskazują na to kaptur oraz zdejmowane rękawy.


Izabela Branicka, Stanisław Per Krafft, 1767/68 


Next is the portrait of Izabela Branicka by Per Kraft from The Wilanow Palace Museum.
I'm sure that she wearing a brunswik ( hood and sleeves) not pelisse ( as writes on museum web page ).
Następny portret przedstawia Izabelę Branicką ( z domu Poniatowską, siostra Stanisława Poniatowskiego) nosi brunszwik dodatkowo dekorowany kontrastowym futrem. Tutaj także widać kaptur obramowany futrem jak i część rękawa. Na stronie Muzeum Wilanowa jest błędnie podany opis stroju jako peliska a nie brunszwik.

 
Renate Wilhelmine Gralath source
  Portrait of Renate Wilhelmine Gralath from Danzig. She wearing brunswick or mantelet with cape ? Im not sure of this. Gralath family was popular and wealthy patricians from old Gdansk (Danzig).

Jest to mój jeden z ulubionych portretów przedstawiający znaną i sławną gdańszczankę - Renatę Wilhelminę Gralath, córkę Daniela Gralatha. O niej samej można przeczytać w podkreślonych linkach. Renata nosi piękną niebieską suknię być może jest to brunszwik ale nie mam pewności. Widoczny zarys kaptura może świadczyć, że portretowana nosi mantelet z kapturem uszyty z delikatnej gazy. Brunszwik zazwyczaj był zapinany pod szyję.

Three ladies at the window, source
Here is another drawing of Daniel Chodowiecki, woman sitting the back, she wearing a brunswick? And the last is from the diary of Chodowiecki, woman wearing a jesuit ( I think). Jesuit was a similar costume like brunswick but longer.
 Mój ukochany rysownik, miniaturzysta Daniel Chodowiecki doskonale przedstawiał ubiory swoich czasów, tutaj kobieta siedząca tyłem do patrzącego być może nosi brunszwik. Inny szkic pochodzący z pamiętnika z podróży do Gdańska z 1773 roku. Przedstawia pannę von Rosenberg w stroju tzw: jesuit, czyli wierzchniej sukni z kapturem (podobnie szytym jak brunszwik).


Miss von Rosenberg,  Gabinet Rycin Uniwersity of Warsaw.

Full wonderful information about these costumes you can read in Demode blog or Diary of Mantua Maker. Na temat brunszwiku i jesuit można dowiedzieć się z podanych wyżej linków, zawierają informacje źródłowe w tym także ciekawą ikonografię.

 

8 komentarzy:

Eleonora Amalia pisze...

Hej, twój blog został dodany do listy polskich blogów kostiumowych, historycznych i vintage :) Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko :)

atelierpolonaise pisze...

Aj, dziękuje, nie mam nic przeciwko, czuję się zaszczycona i nie wiedziałam,że coś takiego istnieje.

Eleonora Amalia pisze...

Od niedawna co prawda, ale mamy nadzieję, że będzie się rozwijać :) Gdybyś znała jeszcze jakiś blog, który nadawał by się do dodania, daj znać ;)

atelierpolonaise pisze...

Jak znajdę to dam znać.

Magdalena Bioggraff pisze...

Teraz dopiero obejrzałam portret Renaty Wilhelminy Gralath, o którym wspominałyśmy na moim blogu.Poszukam o niej informacji w internecie.
(Po raz trzeci wpisuje hasło!):(((

atelierpolonaise pisze...

Dzień dobry, z tego co się orientuję bardzo mało jest o niej informacji. A o jakie hasło chodzi?

Magdalena Bioggraff pisze...

Raczej o komentarz i wpisywanie tych wszystkich znaków, dzięki którym udowadniam, że "nie jestem automatem". Chodzi o ochronę przed spamem.

atelierpolonaise pisze...

Spróbowałam zmienić aby nie trzeba było pisać ciągle hasła, jeśli będzie taka możliwość proszę sprawdzić.