EDC Biennial Conference 2014


D.Chodowiecki, ilustracja do dziennika podróży do Gdańska, 1773, scena tańca w tawernie
 
Zostałam zaproszona na konferencję poświęconą tańcom dawnym. Będę mieć przyjemność wygłosić wykład na temat prawa antyzbytkowego dotyczącego tańców oczywiście w Gdańsku. Mało kto wie, że prawo antyzbytkowe dotyczyło także regulacji przyjęć weselnych, przyjęć z okazji chrzcin czy innych okazji do świętowania. W nich to możemy wyczytać jakich tańców zakazywano a jakie były dozwolone, nie licząc ilości osób zaproszonych, czy ilości i kolejności potraw w tym deserów. Ja tym razem skupię się tylko na tańcach i jak widziała je regulacja prawna w XVII i XVIII wieku. A inspiracją stała jedna z reguł mistrza Tauberta z jego podręcznika o prawidłowym zachowaniu się na przyjęciach: Tancerze powinni szanować jeden drugiego i dobrze zachowywać się wobec siebie. 

D. Chodowiecki, Der Tanz, Goettinger Taschen-Calender für das Jahr1778

Konferencja odbędzie się w Bath w Anglii, i zakończy się balem. Dokładne informacje można przeczytać tu.

I was invited to a EDC Biennial Conference. I have the pleasure to give a lecture about the sumptuary laws  for dances, of course, in Gdansk. Sumptuary law also affected the regulation of weddings, parties, christening or other occasion to celebrate. In them we can read what dances were forbidden and what was permitted, not counting the number of people invited, or the number and sequence of dishes including desserts. This time I will focus only on the dances and how she saw it legal regulation in the seventeenth and eighteenth centuries.
 Inspiration has become one of the rules dancing master Gottfried Taubert manual for the correct behavior at parties: Dancers should respect each other and behave towards each other.

Henry Bunbury, A Long Minuet as Danced at Bath, 1787

 

6 komentarzy:

Magdalena Bioggraff pisze...

Weszłam na polecaną stronę - wspaniała rezydencja!
W dodatku wszystko zakończy się balem. Czekam na zdjęcia :))

Ms. Nelly pisze...

Podpisuję się pod apelem o zdjęcia z balu :)

Gabrielle pisze...

Bal z pewnością będzie wspaniały, ale Twój wykład również! Historia tańca jest chyba tematem jeszcze mniej popularnym niż historyczne ubiory, a przecież musi być równie ciekawa!

atelierpolonaise pisze...

Magdaleno, na pewno umieszczę kilka fotek z tej imprezy.

atelierpolonaise pisze...

Ms. Nelly, relacja zapewne się pojawi.

atelierpolonaise pisze...

Gabrielle, dziękuję, myślę o tym aby umieszczać tez wpisy i dziejach tańca. Historii tańca najlepiej poznawać praktycznie czyli po prostu uczyć się na warsztatach, wtedy taki wykład nie jest nudny a uzupełnia to co się poznało w praktyce.