sobota, 5 kwietnia 2014

Tylko o książkach. Only some books

Dziś krótki post o moich nowo nabytych książkach. Wszystkie związane z historią kultury, tańca, strojów, obyczajów i kuchni. Czyli to co lubię i szukam najczęściej w książkach. Pierwsza to Gdy Panna Emmie była w Rosji Harveya Pitchera. To opowieść o tym jak angielskie guwernantki wędrowały po świecie w poszukiwaniu posady guwernantki i najczęściej trafiały do Rosji do bogatych rodzin arystokratycznych i mieszczańskich. Książka wydana po raz pierwszy w latach 70 tych XX wieku więc już dosyć dawno a autor spisywał wspomnienia i historie spotkanych starszych pań, które jako młode dziewczyny wyruszały do pracy w nieznane rejony za jakie uważano wtedy Rosję. Polecam bardzo te pozycję bo i temat ciekawy i mało znany.

This post is dedicated to the new Polish books. One of the most interesting is the biography of Jane Austen written by a Polish author Anna Przedpełska - Trzeciakowska, which known as a translator on to Polish all books of Jane Austen. Another interesting book is a book about English governess working in Russia in the nineteenth century wrote b y Harvey Pitcher. 


Drugą książką jest tomisko poświęcone kulturze szlacheckiej w Rosji, Opisy bali i zabaw, jakie tańce były tańczone na carskim dworze, jakie były stroje, jak edukowano młode Rosjanki. To wszystko dostarcza ta książka autorstwa Jurija Łotmana pod tytułem Rosja i znaki. Kultura szlachecka w wieku XVIII i na początku XIX.  Książka wydana z masą ciekawych ilustracji, ma też marginesy które umożliwiają szybkie ich odnajdywanie.

Trzecią pozycją z mojej półki jest polska biografia Jane Austen: Jane Austen i jej racjonalne romanse. Jestem w trakcie jej czytania i rozkoszuję się tym niezmiernie. Książka napisana bardzo zrozumiałym językiem a jednocześnie z powoływaniem się na źródła i angielskie wydania. Autorką jest tłumaczka dzieł Jane Pani Anna Przedpełska-Trzeciakowska, która bardzo łatwo porusza się po tematach związanych z bohaterką biografii. Książka jest dodatkowo ilustrowana co jest atutem szkoda, że brak kolorowych ilustracji.
 
Ostatnią pozycja jest diamentem, który wpada kiedy najmniej się tego spodziewamy. To książka o Lucynie Ćwierczakiewiczowej i o jej pracy wydawniczej: Perfekcyjny poradnik Pani Domu.Kuchnia i porady Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Autorka Wanda Jackowska postarała się także o rys biograficzny Pani Lucyny. W książce jest sporo porad i przepisów, które Pani C wydawała w kalendarzach. Dodatkowym autem są satyryczne rysunki z dawnych czasopism Franciszka Kostrzewskiego. Zawsze chciałam przeczytać o Lucynie Ćwierczakiewiczowej jakąś ciekawą biografię i nareszcie coś się pojawiło.


4 komentarze:

Magdalena Bioggraff pisze...

Jakie ciekawe książki! Najbardziej kusi mnie "Gdy Panna Emmie była w Rosji" Harveya Pitchera.
Szukałam jej nawet w bibliotece, ale nie ma w katalogu.

Porcelana pisze...

Wszystkie świetne! Najchętniej sięgnęłabym po tę o Jane Austen lub o guwernantkach - bardzo interesujący temat!

atelierpolonaise pisze...

Magdaleno, ja ją kupiłam ale więcej nigdzie jej nie widziałam. Chyba tylko przez internet można zamówić. Biblioteki proponują tylko romanse, u mnie przynajmniej ambitniejszej literaty brak.

atelierpolonaise pisze...

Porcelano, biografię Austen czyta się świetnie.

COPYRIGHT

Copyright on all of the texts and photographs on this web site is owend by the author. You are not allow to use this web site for advertising, brochures, editorial publications, public multimedia presentations or any other users. You may not sell, publish, license or distribute any of the photographs without a LICENSE TO USE.

PRAWA AUTORSKIE:

Wszelkie prawa do materiałów zawartych na tym blogu należą do autora bloga. Zabrania się powielania, sprzedaży i wykorzystywania tekstów oraz fotografii w formie drukowanej jak i cyfrowej bez uzyskania zgody właścicielki na ich wykorzystanie.