czwartek, 1 maja 2008

Akcesorium-polonaise (1) Chapeau a la Brunnette Anglaise 1783Oj dawno nic nie pisałam, ale dużo pracowałam i są efekty. Moja polonaise jest już na wykończeniu.Teraz zajęłam się doborem akcesoriów takich jak chapeau, bonnet, wachlarz, czepiec duet, mitenki, manteau, torebka, parasol i calash oraz fichu.

Na razie z tych planów wykonałam chapeau, ze słomki. Był to stary kapelusz od lat zawadzający w domu i nagle olśnienie że mogę go przerobić na swoje potrzeby. Ozdoby wykonałam sama z jedwabnych resztek po różnych strojach. Wszystkie ozdoby są przyszyte ręcznie. kapelusze słomkowe stały sie bardzo modne za panowania Marii Antoniny ( 1755-1793) , która propagowała modę powrotu do natury, stanowiąc swoisty ekologiczny barokowy trend,wtedy to stały się modne lużniejsze suknie tzw "robe chemise" szyte z gazy, muślinu, lub delikatnych bawełnianych tkanin sprowadzanych z Indii. Dodatkiem do stroju były właśnie słomkowe kapelusze różnych rozmiarów i zazwyczaj ozdobione wstążkami lub kokardami " cocarde"

Wzór to to rycina przedstawiająca 12 modnych fasonów kapeluszy na rok 1783 bardzo podobne do tych jakie nosiły Gdańszczanki w czasie pobytu Chodowieckiego w tym mieście. Rycina ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

I finish my first chapeau so I'm very happy for this. I used my old chinese hat and refahion again for my polonaise gown from Chodowiecki's picture. All decoration is hand made from silk. I find inspiration from Chodoweicki's illustration diary and from the print from National Museum from Warsaw. Now I have plan to do print fan, a polish cap " duet" ( calash), mittens, embroidery hanging pocketand and embroidery fichu.

Brak komentarzy:

COPYRIGHT

Copyright on all of the texts and photographs on this web site is owend by the author. You are not allow to use this web site for advertising, brochures, editorial publications, public multimedia presentations or any other users. You may not sell, publish, license or distribute any of the photographs without a LICENSE TO USE.

PRAWA AUTORSKIE:

Wszelkie prawa do materiałów zawartych na tym blogu należą do autora bloga. Zabrania się powielania, sprzedaży i wykorzystywania tekstów oraz fotografii w formie drukowanej jak i cyfrowej bez uzyskania zgody właścicielki na ich wykorzystanie.