Some old parasols

1890/1900 parasol, metal, wood, silk

Last week I found four old parasols. I was looking for a long time frame of the umbrella that I could use for my costumes especially form 18/19th century. So I find one parasol with a very good condition, even the canopy of parasol has a small holes, it not to difficult for repair. I think that parasol is dated about 1890/1900. The handle was made from metal and wood, the canopy is made from green-gray silk.
Second parasol is damaged but it have a good condition a frame, wooden handle imitate a bamboo. The fabric is damage and has a boring colours, so I decide that I started recovering this parasol.

Parasol, dated early 20th century, metal, wood ,silk, bakelite

Third parasol is damaged too but it represents the Art Deco time. Stick nad handle is wodden and decorated red wine bakelite it is beautiful. Unfortunately, I will have to reconstruct the two damaged metal stick of frame and then I choose artdeco project for fabric - parasol will be protected from the sun.
Art Deco parasol, wood, metal, bakelite
Fourth parasol is typically chinese. Made from wood an paper with printed small designs of buterfly's. White colour and soft colors wskazują a parasol made in South of China ie. from Canton. I dated na late 30 thies (20 century).


Chinese parasol dated ab 30 thies (20th century), wood, paper, print

W ostatnich tygodniach udało mi się zdobyć kilka parasoli. Zależało mi na strych mocnych metalowych stelażach i ładnych rączkach. Kilka lat szukania i nagle w jednym tygodniu takie zdobycze. Pierwszy parasol datuje na wczesną secesję i jest to parasol na deszcz nie przeciw słoneczny. Nie zniszczony przez czas, również jego oryginalne pokrycie jest w stanie prawie nienaruszonym a małe dziurki z łatwością można zamaskować. Drugi parasol wymaga naprawy poszycia, więc czas na szukanie odpowiedniego jedwabiu, szkielet jest w stanie nienaruszonym. Trzeci parasol jest wyjątkowy pomimo że nie zachował się materiał. Jest typowy parasol z czasów Art Deco, na co wskazuje ozdobna rączka z drewna i winno-czerwonego bakelitu. Stelaż naruszony brakuje w nim dwóch promieni i trzeba będzie je naprawić. Czwarty parasol jest typowym chińskim parasolem letnim, pokrytym drukowanym papierem, trochę zniszczonym i wymagającym kilku napraw. Także nadającym się na czasy lat 20 stych i 30 stych XX wieku.

Brak komentarzy: