czwartek, 15 września 2011

Corded petticoat and a new sampler.


Pracuję teraz nad halką usztywnianą sznurkiem. Na warsztat poszła halka ze zbiorów Metropolitan Museum of Art. Halka datowana na 1830 rok, zajmie trochę czasu bo szyje ją ręcznie, choć próbowałam maszynowo i nie za bardzo spodobał mi się szew przy sznurku. Szyję ją z bawełny i sznurka konopnego a brzeg usztywniłam sznurkiem z rafii. Obok tego zaczęłam także pracę nad wzornikiem (sampler) z Muzeum Narodowego w Warszawie, datowany na 1822 rok, który jest anonimowy. Wskazówką co do proweniencji są inicjały CCK, 1822.

I started work with my corded petticoat. Pattern is from Met Museum. I decided sewing by hand not sewing machine, so I will be spent more time with this project. Besides I work with my new emboridery sampler. It came from National Museum from Warsaw, and have initials CCK and a date 1822.

sobota, 3 września 2011

Chemise and bustle

Chemise from V&A Museum, London
Museum number: T.386-1960
Date 1835
Top picture from hereBustle from Manchester Art Gallery
Accession Number: 1947.1942
Date 1833


piątek, 2 września 2011

Bustle. Koszula skończona.


Właśnie spojrzałam , że napisałam już setny post. Informuję ,że koszulę już skończyłam i kończę już małą tiurniurę także z tego samego okresu, datowaną na 1830 rok. Tiurniury tego okresu, często były używane i podkreślały smukłą figurę. Szyte były z dwóch warstw materiału i albo były usztywniane sznurkiem w kilku rzędach (tak usztywniano halki) albo robiono z niej "poduszkę" - do środka wkładano puch kaczy. Moją tiurniurę szyłam wg, zachowanego wzoru z The Gallery of Costume, Manchester (Anglia). Szyłam ją ręcznie z bawełny (z dwóch warstw tkaniny) którą usztywniłam dwoma rzędami sznurka. Składa się z trzech warstw (falban), które razem zszyłam, obrębiłam taśmą ze skosu i przyszyłam troczki. Ważne jest przy projektowaniu wykroju aby dopasować go do swojej figury, bo inaczej będzie za duży i stworzy karykaturalny ogon z tylu. Wspomina o tym także podręcznik The Workman's guide... by a Lady o którym już pisałam wcześniej.

I finish my chemise and now I work with a bustle and corded petitcoat. I bought a new material I think it will be good for regency dress.

COPYRIGHT

Copyright on all of the texts and photographs on this web site is owend by the author. You are not allow to use this web site for advertising, brochures, editorial publications, public multimedia presentations or any other users. You may not sell, publish, license or distribute any of the photographs without a LICENSE TO USE.

PRAWA AUTORSKIE:

Wszelkie prawa do materiałów zawartych na tym blogu należą do autora bloga. Zabrania się powielania, sprzedaży i wykorzystywania tekstów oraz fotografii w formie drukowanej jak i cyfrowej bez uzyskania zgody właścicielki na ich wykorzystanie.