Hafty czyli podręczniki J.F. Netto

Nie tak dawno odkryłam kilka nowych poradników dotyczących haftu, jednym z nich były poradniki i wzorniki Johanna Friedricha Netto (1756 -1810) niemieckiego malarza i nauczyciela malarstwa a także autora ślicznych wzorników do haftu.
Wydał on kilka ciekawych pozycji dotyczących wzorników do haftu, malarstwa i rysunku dla kobiet. Nie trzeba dodawać, że koniec XVIII wieku charakteryzował się edukacją dziewcząt i zajęciami dla kobiet w dziedzinie malarstwa, rysunku i powszechnie znanego haftu.
Był on autorem kilkunastu książek, także dotyczących mody kobiecej.

Projekt J.F.Netto z wzornika Zeichen Mahler and Stickerbuch, 1798, cz.2

Zeichen-Mahler und Stickerbuch zur Selbstbelehrung für Damen, wydany w dwóch częściach, w latach 1795 - 1798. Zawiera wstęp oraz instrukcje praktyczne dla uczących się rysunku i malarstwa oraz haftu. Instrukcje dotyczące haftu są na tyle interesujące, ze zawierają strony wyhaftowane oraz same rysunki wzorów bez kolorów. Są też instrukcje jak należy rysować tuszem wzory na torebki, jak dobierać kolory   i jakie nici są odpowiednie do poszczególnych tkanin.

Suknia muślinowa, haftowana w podobne wzory, 1812 - 1815
Wzorniki zawierają, kompozycje kwiatowe z cornupią, koszyczkami, instrumentami muzycznymi. Są także widoki starożytnych świątyń, ruiny, wybuch wulkanu (Wezuwiusz), widoczki z domkami i sielskimi ogródkami. Mamy też wzorniki na kamizelkę męską czy na portfel i schematy bordiur na suknie.

http://donate.sil.si.edu/Zeichen-Mahler-und-Stickerbuch-p/adopt-%20netto.htm
http://blog.library.si.edu/2013/11/preserving-alphabets-and-needlework-the-smithsonian-womens-committee/#.VB735BaqLKc
Fragment sukni, 1798, Met Museum


9 komentarzy:

Porcelana pisze...

Ta książka musi być piękna, szczególnie wyhaftowane strony :) Tak bardzo chciałabym nauczyć się haftować i móc ozdabiać tak przyszłe sukienki... Szkoda, że mam wiecznie za mało czasu...

Kleidung um 1800 pisze...

What an amazing find!!! Such a beautiful embroidery - thank you very much for sharing the link to the book! I will definately peruse the pages :)

Sabine

atelierpolonaise pisze...

Porcelano, haft nie jest ciężki, więcej wymaga cierpliwości. Mało czasu... słynne aktorki haftują między przerwami zdjęciowymi, ponoć to uspokaja. Ja raz widziałam osobę, haftującą w autobusie, przyznam robi to wrażenie ale ja chyba bym tak nie mogła bo przegapiłabym przystanek.

atelierpolonaise pisze...

Dear Sabine, I forgot to write the English wersion of these post. Yes Netto book's are very intresting with the real embroidery with the real colours preserved among the pages. He wrote an interesting introduction also of embroidery but I had difficulty reading the old German text.

atelierpolonaise pisze...

Here another link for these book:https://archive.org/details/zeichenmahlerund00nett

https://archive.org/details/waschbleichplatt00nett

Dorfi pisze...

Chętnie bym te podręczniki obejrzała :)

Angela pisze...

A wonderful resource! Sabine shared your link and I am so glad she did. Cheers!

atelierpolonaise pisze...

Dorfi, są dostępne podałam linki.

atelierpolonaise pisze...

Angela, I'm glad you that post about Netto's embroderies books you were interested in.